Bitcoin’de şok etkisi yaratan satış


Kripto varlık yöneticisi Grayscale’in spot Bitcoin ETF fonundan 18 Mart’ta 640 milyon dolardan fazla Bitcoin çıkışı yaşandı ve bu 11 Ocak’ta spot ETF fonuna dönüştürülmesinden bu yana fonun en büyük çıkışı gerçekleşmiş oldu.

Grayscale 18 Mart’ta toplam 642,5 milyon dolarlık çıkış kaydetti.

Farside Investors‘ta yer alan verilere göre en büyük ikinci fon olan Fidelity’nin Bitcoin ETF fonuna girişler sadece 5,9 milyon dolara çekilerek kayıtlardaki en düşük gününe geriledi. Her ikisi de spot Bitcoin ETF fonları için 154,3 milyon dolarlık net çıkışa neden oldu.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin fiyatı 14 Mart’ta ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.797 dolardan %10,5 düşüşle 65.875 dolardan işlem görüyor.

Birçok piyasa yorumcusu Bitcoin’in son birkaç gündeki baskılı fiyat hareketinin gerekçeleri olarak Bitcoin ETF akışlarının yavaşlamasına, yaklaşan halving olayına ve 20 Mart’taki ABD Federal Rezervleri FOMC toplantısına işaret etti. Bununla birlikte diğer analistler Bitcoin ETF akışları için iyimser bir görünüm paylaştı.

Yatırım firması Carlson Group‘un başkan yardımcısı Grant Englebart, Bloomberg TV’ye verdiği demeçte firmasının danışmanlarından yalnızca bir avuç müşterinin Bitcoin ETF fonlarına fon tahsis ettiğini gördüğünü ve bu tahsisin toplam fonların ortalama %3,5’i oranında bir yatırım olduğunu belirtti.

Röportajı yorumlayan X Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, röportajın Bitcoin ETF fonu ihraççılarından duydukları ile uyumlu olduğunu söyledi ve sadece bir avuç erken benimseyen Bitcoin ETF fonlarını tespit etmek için anlamlı bir tahsisat topluyordu. Balchunas konuya yönelik şu ifadelere yer verdi:

“Şimdiye kadar sadece Bitcoin’e girenler var, onlar bir avuç erken benimseyen, sorgulayan ve sonra tahsisat yapan kişiler. Danışmanlar henüz müşterilerinin geri kalanını talep etmiyor. Tüm bu akışlar gelen trafikten kaynaklanıyor.”

Diğer yorumcular ise GBTC’nin kayıtlarında kalan Bitcoin miktarına yani yaklaşık 370.000 Bitcoin için ETF akışlarında uzun vadeli yükseliş görünümünün gerekçesi olarak işaret etti. Kripto piyasa yorumcusu Allesandro Ottavani 19 Mart’ta X’e yazdığı bir gönderide şu ifadelere yer verdi:

“GBTC’nin 378.000 Bitcoin’i vardı ve bugün 9.600 Bitcoin sattı. İyi haber şu ki,bu hızla uzun süre devam edemezler.”

Grayscale Bitcoin Trust, 11 Ocak’ta BlackRock ve Fidelity gibi fon ihraççılarının diğer dokuz spot Bitcoin ETF fonunun onaylanmasıyla birlikte kurumsal bir fondan spot ETF fonuna dönüştürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x